Spor, siyaset, sosyal medya, magazin, televizyon programları hakkında yazı ve yorumlar

.

Koalisyon kurulamadı. Peki şimdi ne olacak?

akp - mhp koalisyonu
akp - mhp  koalisyonu
Geçici seçim hükümeti kurulabilir.

AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, önce CHP sonra da MHP ile yaptığı görüşmelerden bir sonuç alamadı. Mecliste bulunan HDP ile de görüşmeyeceklerini zaten daha önce açıklamışlardı.

Normal şartlarda; Davutoğlu, koalisyon hükümeti kurmayı gerçekleştiremediğini açıklayıp, Cumhurbaşkanı'na aldığı görevi iade etmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanı da en çok oy alan 2. partinin genel başkanına yani Kemal Kılıçdaroğlu'na görev vermesi gerekiyor. CHP, bunu isteyecek elbette ama bu artık neredeyse imkansız gibi. 45 günlük süre 23 Ağustos pazar günü doluyor.

Peki şimdi ne olacak?


Anayasa'nın 116. maddesine göre; Cumhurbaşkanı tarafından, TBMM'de grubu bulunan partilerden, meclisteki koltuk sayıları oranında, seçilecek bakanlarla "geçici seçim hükümeti" kurulması gerekiyor.

MHP, daha önce de bu şekildeki bir hükümete bakan vermeyeceğini açıklamıştı. Karar değiştirmezseler, bu 3 partili 'geçici seçim hükümeti' olacak. Akp, Chp ve Hdp'den yeni bakanlar seçilecek.

Partiler, tam hız seçim çalışmalarına başlayacak. Muhtemelen, Ekim sonu veya Kasım ayı içerisine tekrar sandığa gideceğiz.

NOT: MHP seçim hükümetine katılmayarak herhangi bir üye vermeyeceğini resmi olarak açıkladı.