19 Temmuz 2017 Çarşamba

Ne şikesi memleket elden gidiyor!

Yine aylardan Temmuz. Türk futbolunda gündem yine şike... 
Temmuz'da şike konuşmak kaderimiz oldu bizim. Şike konuşmak diyorum, çünkü sadece konuşuyoruz. Yine biliyoruz ki, yine yapanın yanına kar kalacak. 


şike tapeleri
Şanlıurfaspor başkanı
Spor gündemini yakından takip edenler bilir ama duymayanlar için, gereksiz de olsa kısaca anlatalım. Bahsi geçen şike iddiaları bu sefer şampiyonluk yarışında olan takımlar arasında değil küme düşenlerin dilinde. Spor Toto Süper Lig'den küme düşen Çaykur Rizespor  ve PTT 1.Lig'den küme düşen Şanlıurfaspor takımları şike nedeniyle küme düştüklerini iddia ediyorlar ve TFF ve adli hukuk yoluyla tekrar eski konumlarına dönmek istiyorlar.Canı yanan, haksızlığa uğradığını düşünen herkes hakkını arasın.
Ancak; Yüzyılın belki de spor tarihinin en büyük şikesi yapıldı bu memlekette, bundan tam 6 yıl önce. Ben demiyorum bunu, Uluslararası spor tahkim mahkemesi CAS söylüyor.
Bundan ötesi var mı? Eee n'oldu?

Cas şike kararı


şike, fenerbahçe, cas
CAS şike kararı

Özellikle; Şanlıurfaspor takımı ve taraftarları günlerdir sosyal medyada isyan ediyorlar. Bazı yönetici ve futbolcuların ses kayıtlarını yayınlıyorlar. TFF'ye başvurup Gaziantep Belediyespor'un küme düşürülüp kendilerinin tekrar 1.lige çıkarılmasını istiyorlar.

Gönlüm Şanlıurfaspor diyor, evet haklılar diyor ama malesef TFF gibi adaletten nasibini almamış bir kurumdan adalet beklemenin çölde kutup ayısı bulmaktan daha zor olduğunu da gördük hep birlikte. Hatta daha açık konuşmak gerekirse TFF ortadan yürür, ne şiş yansın ne kebab der. Adalet umurlarında bile değildir. Zaten, ne böyle bir yetkileri ne de böyle radikal bir karar verecek yürekleri yoktur.

İstediğiniz kadar kanıt olsun, istediğiniz kadar haklılığınızı ispat edin, istediğiniz kadar hukuk yolunu deneyin. Farketmez, onlar bir yolunu bulur ve bir kılıfa uydurur.

Gerekirse;
TFF, şikenin tanımını değiştirir
TFF, şikeyi sahaya yansıtmaz
TFF, kişilere ceza verir ama kişilerin yaptığı suçlardan kurumları sorumlu tutmaz
TFF, dün ak dediğine bugün kara diyebilir
TFF, şikeye ceza vermemeyi vatan millet kahramanlık diye savunur. Bununla da gurur duyar.

Şanlıurfaspor'a tavsiyem;  Eğer hak arıyorsanız hiç buralarda uğraşmayın. Direk uluslararası arenada hakkınızı arayın. Ha ordan da bi'şey olmuyor ama en azından haklı olduğunuzu tescil ettirirsiniz.

Çünkü; Türkiye'de şike yapmak suç değil. Suç olsa da cezası yok.  Ünlü bir Türk büyüğünün dediği gibi; "Ne şikesi kardeşim memleket elden gidiyor." 

NOT: Çaykur Rizespor'a tavsiyem; Sizin ki boş iş. Konuşulacak bir yanı yok, işinize bakın...

"

Temiz futbol

bize çok uzak "

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ!