Ana içeriğe atla

Ne şikesi memleket elden gidiyor!

Yine aylardan Temmuz. Türk futbolunda gündem yine şike... 
Temmuz'da şike konuşmak kaderimiz oldu bizim. Şike konuşmak diyorum, çünkü sadece konuşuyoruz. Yine biliyoruz ki, yine yapanın yanına kar kalacak. 


şike tapeleri
Şanlıurfaspor başkanı
Spor gündemini yakından takip edenler bilir ama duymayanlar için, gereksiz de olsa kısaca anlatalım. Bahsi geçen şike iddiaları bu sefer şampiyonluk yarışında olan takımlar arasında değil küme düşenlerin dilinde. Spor Toto Süper Lig'den küme düşen Çaykur Rizespor  ve PTT 1.Lig'den küme düşen Şanlıurfaspor takımları şike nedeniyle küme düştüklerini iddia ediyorlar ve TFF ve adli hukuk yoluyla tekrar eski konumlarına dönmek istiyorlar.Canı yanan, haksızlığa uğradığını düşünen herkes hakkını arasın.
Ancak; Yüzyılın belki de spor tarihinin en büyük şikesi yapıldı bu memlekette, bundan tam 6 yıl önce. Ben demiyorum bunu, Uluslararası spor tahkim mahkemesi CAS söylüyor.
Bundan ötesi var mı? Eee n'oldu?

Cas şike kararı


şike, fenerbahçe, cas
CAS şike kararı

Özellikle; Şanlıurfaspor takımı ve taraftarları günlerdir sosyal medyada isyan ediyorlar. Bazı yönetici ve futbolcuların ses kayıtlarını yayınlıyorlar. TFF'ye başvurup Gaziantep Belediyespor'un küme düşürülüp kendilerinin tekrar 1.lige çıkarılmasını istiyorlar.

Gönlüm Şanlıurfaspor diyor, evet haklılar diyor ama malesef TFF gibi adaletten nasibini almamış bir kurumdan adalet beklemenin çölde kutup ayısı bulmaktan daha zor olduğunu da gördük hep birlikte. Hatta daha açık konuşmak gerekirse TFF ortadan yürür, ne şiş yansın ne kebab der. Adalet umurlarında bile değildir. Zaten, ne böyle bir yetkileri ne de böyle radikal bir karar verecek yürekleri yoktur.

İstediğiniz kadar kanıt olsun, istediğiniz kadar haklılığınızı ispat edin, istediğiniz kadar hukuk yolunu deneyin. Farketmez, onlar bir yolunu bulur ve bir kılıfa uydurur.

Gerekirse;
TFF, şikenin tanımını değiştirir
TFF, şikeyi sahaya yansıtmaz
TFF, kişilere ceza verir ama kişilerin yaptığı suçlardan kurumları sorumlu tutmaz
TFF, dün ak dediğine bugün kara diyebilir
TFF, şikeye ceza vermemeyi vatan millet kahramanlık diye savunur. Bununla da gurur duyar.

Şanlıurfaspor'a tavsiyem;  Eğer hak arıyorsanız hiç buralarda uğraşmayın. Direk uluslararası arenada hakkınızı arayın. Ha ordan da bi'şey olmuyor ama en azından haklı olduğunuzu tescil ettirirsiniz.

Çünkü; Türkiye'de şike yapmak suç değil. Suç olsa da cezası yok.  Ünlü bir Türk büyüğünün dediği gibi; "Ne şikesi kardeşim memleket elden gidiyor." 

NOT: Çaykur Rizespor'a tavsiyem; Sizin ki boş iş. Konuşulacak bir yanı yok, işinize bakın...

"

Temiz futbol

bize çok uzak "

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ!


Bu blogdaki popüler yayınlar

Bizim kız Sabriye

Popüler ve çok izlenen bir televizyon programında yarışan birisi olduğu için adını duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Hayatı, aile yaşantısı, yaptığı işi, başarısı, başarısızlığı, doğallığı aklınıza ne geliyorsa didik didik incelenmiş, yazılmış, konuşulmuş, eleştirilmiş, övülmüş, yerilmiş, seveni kadar sevmeyeni de olan birisi.

Kimisi ona Survivor SABRİYE
Kimisi ona kick boks şampiyonu Sabriye
Kimisi ona ağlayan kız Sabriye
Kimisi ona oynayan kız Sabriye
Kimisi ona güldüren kız Sabriye
Kimisi ona geriden gelip kazanan kız Sabriye diyor.
Herkes ona farklı br gözle bakıyor
Velhasıl,
Diyorlar da diyorlar.

***
Her konuşmasında, her hareketinde ve her eyleminde.
Ben gibi, bizim gibi, bizden birisi olduğu için
Ben ona bizim kız Sabriye diyorum.
Kardeşim gibi,

***
Gerek Survivor adasında, gerekse programın konuşulduğu tüm programlar Sabriye ile başlıyor Sabriye ile bitiyor. Yaklaşık beş aydır, demedikleri söz etmedikleri hakaret kalmadı. Sabriye hoş kız, Sabriye'yi seviyorum diye baş…

Faktoring nedir, nasıl çalışır ?

Faktoring, firmaların mal ve hizmet satışlarından doğmuş veya doğacak vadeli, fatura veya fatura yerine geçen bir belgeye dayanan alacakların (çek, senet) faktoring şirketi tarafından temlik alınması yoluyla, finansman, garanti ve tahsilat hizmetlerinin sunulduğu bir finansal üründür diyor Vikipedi..

Peki ülkemizde sistem nasıl işliyor, kimler kullanıyor kısaca bir bakalım.

Ben Bayrampaşa'da yaşıyorum. Bilenler bilir, merkezde ana cadde üzerinde bankalar kadar faktoring firmaları var. Bu firmalar Bayrampaşa ve civarında faaliyet gösteren irili ufaklı bütün firmaların faaliyetlerini, finansal yapılarını en ufak detayına kadar incelemişler ve bir şekilde irtibata geçmişler. 

Türk esnaf sisteminde;  vadeli satışlar nedeniyle oluşan nakit ihtiyacı bilinen bir gerçek. Düşünün bir mal üretiyorsunuz ve sattığınızda aldığınız çeklerin ortalama vadesi 120 ile 180 gün arasında. Hammadde dışında tüm ödemeleriniz nakit (kira, personel, yemek,vergi, ssk vs..)...

Tüm satışları bu şekilde ola…