6 Şubat 2011 Pazar

Başbakan; blog yazarına dava açtı


Barış Ünver kimdir?

22 yaşında bir üniversite öğrencisi ve kendi inandıklarını, yaşadıklarını yazan genç bir blog yazarı.
Kendisi ile ilgili detaylı bilgiyi zaten blogunda bulabilirsiniz. 

Gelelim asıl mevzuya; İçerigi  yayından kaldırıldıgı için yayınlıyamıyorum. Fakat konusu;

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlarda söylediği “CHP, MHP, BDP ruh üçüzü oldu” sözlerine atıfta bulunan Ünver, Abdullah Öcalan’ın devlet ile olan temasının da değerlendirildiği yazıda Erdoğan ile aynı kelimeler kullanılarak, “Erdoğan da Öcalan ile ruh ikizi oldu” dedi.
Aynı dönem  içerisinde ben de sosyal medyada benzer sözlerde bulunmuştum. Ana muhalafet partisi lideri  Kılıçdaroglu , Mhp lideri Bahçeli ve milyonlarca insan gibi.. Tek fark onların dokunulmazlık zırhı.

Ve dün Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinde yayınlanan haberlere göre; Başbakan Erdoğan, üniversite öğrencisi hakkında suç duyurusunda bulundu. Erdoğan suç duyurusunda, “kişilik haklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayri kabil hakaretlerde bulunulduğunu” iddia etti. Suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Savcısı Osman Atalay, Ünver hakkında 2 yıl hapis istemiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. Ünver, soruşturmada alınan ifadesinde, yazının amacının sadece eleştiride bulunmak olduğunu, hakaret amacı taşıyan kelimeleri kullanmadığını vurguladı. Ünver, ceza alırsa, atama veya seçilmeye tabi tüm memur hizmetlerinden de yararlanamayacak

İleri demokrasi sanırım böyle bir şey, Alışmadık tabi biz bilemiyoruz, ama sevmedim biline... Demokrasi olan bir memlekette eleştri olmayacak mı ? Güçlü olanlar ne derse peki agam mı diyecegiz ? Doğru bildigimiz ve inandıgımız şeyleri söylemeyecek miyiz ? O zaman bunun neresi demokrasi ve biz bunun neresindeyiz ?

Bugün bir kez daha gördüm ki geleneksel medyanın 'yandaşı' oldugu gibi sosyal medyanında yandaşı varmış. En ufak olayda kıyameti koparanlar; bugün bir begeni bir yorum yapmayı bile çok görüyorlar. Bir kısım blog yazarı; Akp taraftarlıgı nedeniyle bu konuda çıt bile çıkarmıyorlar. Ama unutmamalı ki bugün Barış'a, yarın bana, ertesi gün sana... Ha dersen ki ben etliye sütlüye bulaşmam, işime bakarım. Ona da eyvallah. 

Mahkeme aşamasında ki dava hakkında daha fazla konuşmak istemiyorum. Hakkında hayırlısı olsun..


Blog yazarının dava ile ilgili açıklaması;3 yorum:

 1. Çok yerinde bir yazı yazmışsın.

  YanıtlaSil
 2. Aslında Akp li lerde buna tepki göstermeli.Yorum yapabilmeli insanlar.Muhalefetler birbirlerine demediklerini bırakmıyorlar.Halktan herhangi bir insan bir cümle kurdumu olay oluyor.Bu çok saçma.

  Katılıyorum Sözlerine.Çok manidar bir konu olmuş.

  He bu arada bu çocuk çok şirin:):)

  YanıtlaSil
 3. Barış'ın böyle bir ceza almasını kesinlikle istemeyiz ama benim değinmek istediğim bir konu var...

  İnsanlar internetten yazarken dokunulmaz olduklarını zannediyorlar, çok daha rahat yazıyorlar, çiziyorlar. Özellikle de gerçek ismi ile yazmayan arkadaşlar...

  Küfür serbest, hakaret serbest, herşey serbest onlara. İnternetinde bir gerçeklik olduğu unutulmuş durumda.

  İnternette yaptıklarının, telefonda ve ya gerçekte yapılandan bir farkı yok ama insanlar bunu bir oyun oyun zannediyor.

  Barış'a kadar başbakana hakaret eden küfreden bir dünya kişi var.

  İnsanlar internet dışında yapmaya cesaret edemediklerini, internette de yapmayacaklar. Bu yazılarımızın olduğu dünya da nefes aldığımız dünyanın bir parçası sonuçta...

  YanıtlaSil